تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

عکاسی از بیوراکتور های شیشه ای


  پروژه یکی از دانشجوی فوق لیسانسی که کار من با ایشون هم یکسری اشتراکاتی داره و بیشتر زحمت پیگیری کار ساخت بیوراکتور هم با ایشون بوده، درباره اندازه گیری تاثیر غلظت بر break up و coalescence حباب ها در طول ستون حبابی بیوراکتور ایرلیفت ست. برای این اندازه گیری احتیاج است که در مقاطع مختلف بیورکتور از حبابها عکس برداری شود.

  در طول راکتور سرعت حرکت حبابها بسیار زیاد است که عمده دلیل سطح مقطع کم ستون رایزر و دبی بالای گاز است. برای همین سرعت شاتر دوربین عکاسی مورد استفاده باید بسیار بالا باشد. مثلا یه مقاله ای که در این رابطه دیدم از دوربینی با سرعت شاتر 10000/1 استفاده کرده بود (یعنی هر فریم عکس را تنها در عرض 0.0001 ثانیه برمیدارد.) البته مقاله اش بیشتر پز دوربینش بود که آمریکاییه.

  از آنجا این دوربین مورد بحث Hi-tech  است و آمریکاییها صد سال به یه مشت تروریست مثل ما نمیفروشندش، (بی ادب ها حتی میل ایرانی ها رو جواب نمیدهند) ما افتاده بودیم دنبال تهیه دوربین. امروز دکتر یه دوربینی رو برای امتحان آورده بود که دارای سرعت شاتر 2000/1 بود و به علاوه فاصله کانونی اش (ماکرو) هم بزرگ بود و اصلا مطلوب ما نبود. چرا که برای رسیدن به یک کیفیت واضح قابل پردازش توسط تولباکس image processor  نرم افزار MATLAB باید عکس ها را با رزولوشن بالا و از فاصله نزدیک گرفته شود. به عبارتی استفاده از زوم دیجیتال مطلقا ممنوع است زیرا باعث کاهش پیکسل در تصویر میشود. لازم به ذکر که استفاده از نرم افزار تخصصی که برای پردازش حباب است، حداقل 8000 یورو آب میخورد.

  به هر حال بعد تحقیقات معلوم شد که در حال حاضر نوعی از دوربین های عکاسی Canon به نام Pro1 که دارای رزولوشن 8 مگ با سرعت شاتر 4000/1 و ماکروی 3 سانتیمتر است، بهترین دوربین در دسترس در ایران برای کار ماست که احتمالا اگر کمی هم زور بزنیم، بودجه مان (منطور گرنت آقای دکتر است) به خریدش میرسد. برای مدل های بالاتر، چون در ایران فروش ندارند، وارد نمیشوند و باید از خارج سفارش داده شود که خوب قیمتش رو هم دکتر ندارد که بدهد و دانشکده هم که برای یک پروژه عمرا از این پولها نمیدهد و به علاوه اصلا  اون قدرها وقت هم نداریم که واستیم تا دوربین از خارج برسد. علی ای حال فهمیدن و کشف این چند خطی که از نظر گذشت بیشتر وقت دیروز را به خود اختصاص داد و ده ها عکس و چند هزار تومن باتری هم مصرف شد (خدا مخترع دوربین دیجیتال رو بیامرزه که حداقل نباید پول و وقت برای چاپ و ظهور و وسایل کپچرینگ و اسکنر و .... بدی).

  نکته دیگری که متوجه شدیم این بود که در عکاسی با سرعت شاتر بالا هم احتیاج به یک نور خیلی زیاد و نیز نورپردازی فوق العاده ای ست و در صورت عدم رعایت هرکدام، عکس با بهترین دوربین هم بدرد نمیخورد. از پیچیدگی های نور پردازی این است که هم حباب ها و هم سیال نور را بازتاب میدهند و عملا در عکس ممکن است هیچ چی دیده نشود. برای همین در کمترین حالت احتیاج به لامپ هالوژنه و یا پروژکتور است که حالا احتمالا وقتی که این هم جور شد، یه روز هم باید سر این وقت بذاریم که چه جوری باید نور بدهیم و از کدام طرف بهتر است و ...

  پیشنهاد من تعریف یک پروژه در دانشکده هنرهای زیبا برای این کار عکاسی و نورپردازی بود که نتیجه ای بهتر از یک ربع ساعت خنده بقیه به من نداشت. در حالی که از نظر من حداقل در حد یک پروژه کارشناسی عکاسی قابل تعریف است. تازه خودم هم یک مقاله دیدم که فقط به خاطر عکس های خوشگلش چاپ شده بود!

   

  سوال: اصلا این به هم چسبیدن و یا ترکیدن حباب چه اهمیتی دارد؟

  در محیط راکتور ما قرار است یک عده جانور به نام "ردوکوکوس اریتروپولیس IGTS8" که یک باکترهای جنتلمنی هستند، گازوئیل را از شر آدم بدهایی به نام "ترکیبات گوگردی" که در موتور ماشین و تجهیزات پالایشگاهی اسید سولفوریک تولید میکنند و بدنه آنها را میخورند نجات دهد. یعنی مثل گلوبول سفید عمل میکند. این باکتری ها هوازی هستند و برای همین هم هست که باید به آنها هوا داد. حالا فرض کنید که یک باکتری که نفسش بند اومده یا علی کنه بره بچسبه به بدنه یک حباب که نفس بکشه. Break up یعنی این که این آقای حباب که باکتری با هزار امید و آرزو بهش چسبیده یه دفعه مثل مین منفجر بشه. Coalescence هم یعنی اینکه یه حباب دیگه بیاد به این حباب بچسبه و علاوه بر نفله شدن یه عده بروبچ میکروب فضای تنفس (سطح انتقال جرم) برای بقیه هم کم میشه.

  به عبارت ساده تر اندازه گیری تنش در سطح مشترک دو فاز گاز-مایع در محیط  دو فازی و تاثیر غلظت سیال مایع بر آن!


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 3 آذر 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : حباب ,دوربین ,عکاسی ,سرعت ,پروژه ,استفاده ,اندازه گیری ,سرعت شاتر ,برای همین ,بهترین دوربین ,
  عکاسی از بیوراکتور های شیشه ای

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149226
 • بازدید امروز :93839
 • بازدید داخلی :2946
 • کاربران حاضر :39
 • رباتهای جستجوگر:603
 • همه حاضرین :642

تگ های برتر